راهنمای سفر

راهنمای بازدید از تالاب

تالاب قره قشلاق یک تالاب بین‌المللی در استان آذربایجان شرقی می‌باشد که در ۱۳ کیلومتری شهرستان بناب واقع شده است. تالاب قره قشلاق بزرگترین تالاب در مرز دو استان آذربایجان است و گونه‌های جانوری زیادی در آن زندگی می کنند. زیبایی تالاب قره قشلاق به حدی است که آن را عروس تالاب های شمال غرب ایران می‌دانند. تالاب قره قشلاق بیش از ۴۰۰۰۰ هکتار وسعت داشته و ۱۵۳ گونه پرنده‌ی مختلف را در خود جای داده است، در زمستان پرندگان زیادی به این تالاب مهاجرت می‌کنند و تماشای آن ها حس زنده بودن و شادابی را به بینندگان هدیه می‌دهد.

چه زمانی برای سفر به تالاب و بازدید از آن مناسب است؟

تالاب قره قشلاق برای دو گروه از بازدیدکنندگان جذابیت دارد. گروه اول مردم عادی می‌باشند که از حاشیه تالاب برای تفرج و بازدید خانوادگی بهره می برند. برای این گروه بهترین فصل بازدید از تالاب فصل بهار است که زیبایی‌های طبیعی تالاب در حد کمال خود می باشد. گروه دوم محققین و علاقمندان به پرنده نگری می‌باشند که بهترین زمان برای بازدید آنان ۶ ماهه دوم سال می‌باشد. در این موقع از سال علاوه بر پرندگان بومی ساکن در تالاب هزاران پرنده مهاجر که از سرمای شمال به سمت جنوب می‌روند برای چند روزی در این تالاب اتراق می کنند. این زمان بسته به وضعیت آب و هوای هر سال متفاوت می‌باشد و معمولا اواخر مهرماه برای دو هفته غوغای پرندگان مهاجر در این تالاب علاقمندان را به خود جذب می‌کند. همین روال به هنگام بازگشت این پرندگان در اسفندماه تکرار می‌شود. لازم به ذکر است که محل‌هایی که برای پرنده نگری مناسب هستند در عمق تالاب می باشند که برای سفر به همراه خانواده مناسب نیست و می‌بایست حتماً به همراه بلد و با تجهیزات حرفه‌ای انجام شود. در غیر اینصورت احتمال گم شدن در تالاب وسیع قره قشلاق بسیار زیاد است.

برنامه سفر یک روزه به تالاب

در یک برنامه یک روزه می‌توان زمانی در حدود ۴ ساعت را برای گذراندن در تالاب و حاشیه آن در نظر گرفت. این زمان صرف بازدید از تالاب و مناظر آن، پرنده‌نگری، صرف غذا و صرف زمانی در ۹ روستای حاشیه خواهد گذشت. توجه داشته باشید با توجه حفاظتی بودن تالاب در اطراف آن در حال حاضر امکانات مناسبی برای گردشگران و طبیعت‌گردان وجود ندارد و در سفر به تالاب تجهیزات کامل همراه شما باشد. اگر سفر شما در یک روز بهاری به تالاب انجام می‌شود، می‌توانید با کمی برنامه‌ریزی منسجم‌تر بازدید از شهر بناب و اماکن تاریخی و دیدنی این شهر را نیز در لیست برنامه‌های خود داشته باشید. این شهر دارای ۲۵ اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران است که بازدید از آنها خاطره خوبی را برای شما رقم خواهد زد.

برنامه شب‌مانی در منطقه

در منطقه تالاب قره قشلاق هیچگونه تاسیساتی بنا نشده است. از اینرو اگر قصد برپایی کمپ و شب مانی در منطقه را داشته باشید می بایست تجهیزات کامل به همراه داشته باشید. در روستاهای منطقه هم می‌توان با هماهنگی قبلی جایی را برای اقامت، شب‌مانی و تهیه خورد و خوراک تدارک دید.می‌توان برای اقامت از هتل لاله شهر بناب استفاده کرد که هتلی با امکانات اقامتی به نسبت مناسب است.

مسیرهای دسترسی به تالاب قره قشلاق

با توجه به وسعت تالاب قره قشلاق و خشک شدن دریاچه ارومیه این روزها مسیرهای زیادی برای رسیدن به تالاب توسط محلی‌ها ایجاد شده است و تقریبا در تمامی روستاهای اطراف تالاب تابلوهایی با نوشته «به سمت تالاب» خودنمایی می کنند. این تالاب جاده آسفالته ندارد و در زمان پرآبی تنها از طریق روستاهای قره قشلاق، احمد آباد، آق‌داش و فسندوز مسیرهایی خاکی به سمت این تالاب باز می باشد. بهتر است که این مسیرها را با افراد بلد محلی طی کنید و از مسیر خارج نشوید که احتمال گیر کردن و گم شدن در تالاب وجود دارد.  

افراد مطلع محلی

در اطراف تالاب قره قشلاق ۹ روستا وجود دارد که با مردمی خونگرم و میهمان نواز می توانند راهنمایان خوبی برای شما در سفر طبیعت گردی تان به تالاب قره قشلاق باشند.

فرد یا گروه محلی : شرکت تعاونی خدمات زیست محیطی سبزاندیشان توسعه بناب (یونس فضلعلی) خدمات : معرفی منطقه، معرفه گونه های محلی، راهنمای طبیعت گردی، غذای محلی، اسکان در روستا
تلفن : 09197035469

فرد یا گروه محلی : آقای قادر زرین کاسه خدمات : راهنمای گردشگری، خودرو محلی، اسب سواری در حاشیه تالاب، غذای محلی و اسکان در خانه های محلی
تلفن : 09149226036