گردشگری

طبیعت‌گردی

طبیعت‌گردی گونه‌ای از گردشگری است که در آن گردشگران برای دیدار از مناطق طبیعی غیر مسکونی و دست‌نخورده سفر می‌کنند و به تماشای گیاهان و پرندگان و ماهی‌ها و دیگر جانوران می‌پردازند. این نوع گردشگری بر پایه طبیعت زنده می‌باشد یعنی سفری است مسئولانه به مناطقی طبیعی که حافظ محیط زیست بوده و باعث بهبود کیفیت زندگی مردم محلی می گردد. طبیعت‌گردی حداقل آسیب را به طبیعت و فرهنگ منطقه وارد می‌کند. البته امروزه در دنیا از واژه هایی مثل اکوتوریسم یا بوم گردشگری استفاده می شود که مفهومی گسترده تر از طبیعت گردی دارند. در طبیعت گردی طبیعت برای استفادۀ انسان آماده و تجهیز می‌شود ولی در اکوتوریسم انسان خود را برای حضور صحیح و خردمندانه در طبیعت آماده می‌سازد. امروزه طبیعت‌گردی در میان گونه‌های مختلف گردشگری از جایگاه ویژه و رشد قابل توجّهی برخوردار است و در بیست‌ساله اخیر شاهد گسترش سریع فعالیت‌های آن در سراسر جهان بوده‌ایم و انتظار می‌رود بر شدت این گسترش نیز افزوده شود.طبیعت گردی در قره قشلاق

تالاب قره قشلاق بناب با ۴۰۰۰۰ هکتار وسعت یکی از بزرگترین تالاب‌های شمال غرب کشور می‌باشد که بعلت تنوع گیاهی و جانوری خاص به عروس تالاب‌های شمال غرب شهرت یافته است.علاوه بر جاذبه های طبیعی بکر و دست نخورده، این تالاب ۹ ماه از سال محل زندگی انواع پرندگان، بخصوص گونه نادر میش مرغ بزرگترین پرنده جهان می‌باشد که علاقه مندان به طبیعت می‌توانند از مناظر منحصر به فرد آن لذت ببرند.به خاطر داشته باشید که اگر به طبیعت و گردش در آن علاقه دارید، پس باید برای حفظ این سرمایه خدادادی، تلاش کنیم، نه اینکه به آن آسیب بزنیم. پس به عنوان یک گردشگر طبیعت‌گرد، به گونه‌ای سفر کنید که به طبیعت احترام بگذارید و در تخریب آن سهیم نباشید.

غذاها و محصولات محلی

تالاب قره قشلاق نیز همچون سایر محدوده های تالابی دارای ارزش‌ها و کارکردهای مختص به خود است که در قالب برنامه مدیریت تالاب، می توان ارزش‌ها و کارکردهای اصلی تالاب را حفظ نمود و در راستای باور هر چه بیشتر آن گام برداشت.

بیشتر بخوانید