جاذبه های طبیعی

جاذبه های طبیعی

تالاب قره قشلاق هر سال در فصل سرما، مأمن هزاران پرنده مهاجر است که از دور دست ها به ویژه سرمای کشنده سیبری با خاطره خوش میزبانی سال های متمادی به این منطقه مهاجرت می‌کنند .از این رو رقص فلامینگوها و درناها در شروع سال شمسی همواره نوید زندگی و بهار را به مردم بومی منطقه و گردشگران داخلی و خارجی بازدیدکننده از تالاب هدیه می‌کند. طبیعت دست نخورده و تنوع گونه‌های گیاهی، جانوری شامل آبزیان، پرندگان مهاجر و گرازهای پا کوتاه از جمله ویژگی‌های شناسنامه ایی تالاب قره قشلاق هستند که جایگاه این زیست‌بوم را در بین میراث زیستی کشور تحکیم کرده‌اند و باعث شده که به این تالاب لقب عروس تالاب‌های شمال غرب کشور را بدهند. زﯾﺒﺎﯾﯽ‌ﻫﺎی ﺗﺎﻻب ﺑﻪ حدی اﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﺎزدﯾﺪ‫ﮐﻨﻨﺪﮔﺎن آنرا ﺑﻬﺸﺖ ﭘﺮﻧﺪﮔﺎن ﻧﺎﻣﮕﺬاری ﮐﺮده‌اﻧﺪ.‬‬‬‬ از چشم اندازها و مناظر مهم منطقه می‌توان به گز زارها و شامات حاشیه دریاچه ارومیه، سواحل زیبای زرینه‌رود و سایت‌های کم نظیر مشاهده پرندگان اشاره کرد.

پوشش گیاهی

وسعت تالاب قره قشلاق و وجود بخش های مختلف خاکی، آب شیرین و آب شور در آن باعث شده است که تنوع گیاهی خاصی در آن به چشم بخورد. ﻗﺴﻤﺖ ﺧﺎکی اﯾﻦ ﺗﺎﻻب ﭘﻮﺷﯿﺪه از درﺧﺘﺎن ﭘﺎﮐﻮﺗﺎه ﮔﺰ است. عمده گیاهان تالابی و آبی را نی تشکیل می دهد که در فصول مختلف سال چشم اندازهای زیبایی را خلق می کنند.

جانداران


تالاب قره قشلاق در فصل زمستان محل مناسبی برای زمستان گذرانی و عبور انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی می باشد. در فصل بهار و تابستان هم بسیاری از پرندگان در این منطقه زادآوری می‌کنند. این تالاب یکی از ۱۰۵ منطقه موجود در لیست مناطق مهم پرندگان محسوب می‌شود که گونه‌های مورد توجه حفاظت جهانی را پذیرایی می‌کند. از آن جمله می توان به اردک بلوطی، غاز پیشانی سفید، خروس کولی دشتی و ... اشاره کرد. همچنین دشت های هموار در اطراف تالاب سبب فراهم شدن زیستگاه میش مرغ در منطقه گردیده است. از دیگر پرندگانی که در تالاب قره قشلاق زندگی می‌کنند می توان به عروس غاز، مرگوس، اکراس سیاه، سنقر تالابی، انواع پرستوی دریایی و اردک سانان اشاره کرد.

علاوه بر پرندگان انواع پستانداران، دوزیستان، خزندگان و ماهیان نیز در منطقه زندگی می‌کنند که به لحاظ حفظ تنوع زیستی حایز اهمیت می‌باشند، مانند شنگ ،گربه پالاس یا گربه جنگلی. با وجودی که تصور رایج بر این است در تالاب قره قشلاق ماهی وجود ندارد ولی در دهانه مصب رودخانه زرینه‌رود که در محدوده تالاب قره قشلاق است انواع کپور ماهیان، ماهی سیاه و... وجود دارند.